REZERWACJA ONLINE
Przyjazd
 Wyjazd
Historia Hotelu

Historia Hotelu

DSC01015Każdy dom ma swoją historię. Dom, jak człowiek, składa się z radości i smutków. Każdy dom to temat na film. Film o ludziach, którzy się tu kochali i rozchodzili, tu się bawili i tu płakali.

O kamienicy przy Konarskiego 9 w Bydgoszczy opowiada Irena Stürm – Delcroix z Lesiewskich, która tu się urodziła i stąd wyemigrowała do Francji w 1945 roku, mając 21 lat. Dzięki jej fenomenalnej pamięci możemy przywołać ludzi, którzy w tej kamienicy mieszkali i historie, które tam się działy. I choć to były ciężkie czasy, szczególnie dla Polaków, opowieść o tym domu jest sentymentalna, fragmentami jak bajka.

Wspomina ciepło świątecznych dni, opowiada o pobliskim parku Kazimierza Wielkiegoi koncertach żab w parkowym stawie. Odsłania wreszcie tajemnice Bydgoszczy: przedwojennej i wojennej. Czytając wspomnienia Ireny Stürm – Delcroix niemal czujemy smak lodów z kawiarni „Soravia” na pl. Teatralnym, zjadamy czekoladę Wedla kupioną na Gdańskiej i „holendrujemy” na łyżwach nieopodal dzisiejszej filharmonii. Starsi bydgoszczanie przypomną sobie te smaki i miejsca, a młodzi być może odkryją, że ich miasto jest czarowne i poszukają tych miejsc dzisiaj.

Przed wojną na Konarskiego 9 mieszkali Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. Dziś mieści się tu HOTEL BOHEMA. I też mieszkają tu Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Ale też Francuzi, Amerykanie i Hiszpanie. Można zatem powiedzieć, że ten dom to od zarania miejsce obywateli wielu narodów. Irena Stürm – Delcroix, choć trzy czwarte swojego życia spędziła poza Bydgoszczą, cały czas kochała to miasto i ten dom. Choć nie ma jej już wśród nas i do niedawna na Konarskiego 9 bywała tylko na chwilę –  to zawsze tu jest. Sercem.

Historia kamienicy, w której mieści się dziś Hotel Bohema jest fascynująca, uruchamia wyobraźnię i emocje. Gwarantujemy, że nikt nie pozostanie wobec tej historii obojętny. Pani Irena przybliżyła nam miniony czas tego domu i Bydgoszczy. Teraz Goście i my razem stworzymy nową historię tego miejsca.

Książki o historii naszej kamienicy „Od Buni do Bohemy” są dostępne w naszym Hotelu.

Zapraszamy
Joanna i Janusz Franczakowie